zdrowietak.pl

Blog o zdrowiu, diecie i urodzie

Dieta

Na czym polega dieta paleolityczna?

Na czym polega dieta paleolityczna?

Wśród popularnych diet, które są stosowane przez wiele osób, można wyróżnić dietę paleolityczną. Warto dowiedzieć się, na czym konkretnie polega ten sposób żywienia.

Na czym polega dieta paleolityczna?

Dieta paleolityczna, inaczej nazywana również dietą paleo, związana jest z dietą stosowaną przez jaskiniowców, czyli dawnych przodków człowieka. W dawnych czasach ludzie jedli jedynie to, co upolowali lub nazbierali. W stosunku do współczesnych realiów dietę paleo można uznać za jedzenie żywności o charakterze naturalnym oraz unikanie produktów przetworzonych. W diecie paleolitycznej znajdują się w szczególności takie produkty jak mięso, ryby, jaja, a także owoce oraz warzywa. Natomiast źródła węglowodanów są w niej znikome.

Zobacz także: Na czym polega dieta Dukana?

Zasady diety paleolitycznej

Wśród głównych zasad diety paleolitycznej można wskazać przede wszystkim spożywanie produktów nieprzetworzonych, takich jak mięso, ryby, owoce morza, jaja, a także warzywa, owoce, pestki, nasiona. Dodatkowo dieta uwzględnia unikanie produktów zbożowych, czyli głównych źródeł węglowodanów. Posiłki powinny być spożywane rzadziej, jednak ich objętość powinna być większa. Dlatego optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie jedzenie trzech posiłków każdego dnia. Zalecane jest również ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy oraz zmniejszenie ilości wypijanej kawy i herbaty.

Zalecane produkty

Podstawą diety paleolitycznej są przede wszystkim warzywa oraz owoce, które powinny pochodzić z naturalnych oraz zrównoważonych upraw. Dzięki temu nie będą zawierały w swoim składzie żadnych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie każdego człowieka. Oprócz tego w diecie powinno się również znaleźć mięso oraz ryby, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Warto unikać przemysłowych hodowli zwierząt. Do diety powinno się również włączyć źródła tłuszczów, takie jak na przykład słonina, smalec oraz masło.

Zalety diety paleolitycznej

Dieta paleolityczna, jak każdy sposób żywienia, ma swoje zalety i wady. Wśród głównych zalet stosowania tego rodzaju diety można przede wszystkim wymienić wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów, które nie są zalecane. Wśród nich można wskazać między innymi wyroby przetworzone, a także produkty ze stosunkowo sporą zawartością soli oraz cukru. Podczas stosowania diety nie spożywa się tak zwanych pustych kalorii, a jedynie w pełni wartościowe pożywienie, które ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie człowieka. Dzięki stosowaniu takiej diety możliwe jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się różnych schorzeń.

Udostępnij