Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Urazy sportowe – jak może Ci pomóc ortopeda?

6 stycznia 2023 Urazy sportowe


Uprawiasz sport i na skutek urazu w trakcie treningu masz problemy z układem ruchu? Zobacz, jakie urazy sportowe najczęściej są diagnozowane i jakie metody leczenia stosowane są wtedy przez ortopedów!

Najczęstsze urazy sportowe. Kto jest na nie narażony?

Urazy sportowe to urazy, które występują podczas aktywności fizycznej lub ćwiczeń. Narażone są na nie zarówno osoby rozpoczynające treningi, bez większego doświadczenia, jak i te, które już od dawna trenują.

Typowe rodzaje urazów sportowych obejmują skręcenia, nadwyrężenia, stłuczenia, złamania. Urazy te mogą wystąpić w różnych częściach ciała, takich jak kostka, kolano, ramię i głowa. 

Istnieją pewne czynniki ryzyka urazów sportowych, które przede wszystkim obejmują niewłaściwą technikę, brak kondycji oraz nieodpowiednie ćwiczenia rozgrzewające lub ich brak przed rozpoczęciem trenowania. Powodem mogą być też różne wypadki, na przykład na nierównej nawierzchni.

Aby zapobiegać kontuzjom sportowym, ważna jest regularna aktywność fizyczna, stosowanie prawidłowej techniki rozgrzewki oraz ćwiczeń i stosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, na przykład w formie ortez. 

W przypadku pojawienia się urazu ważne jest, aby niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską i postępować zgodnie z odpowiednim planem leczenia i rehabilitacji opracowanym przez specjalistę w tej dziedzinie.

Leczenie urazów sportowych u ortopedy. Co może zalecić specjalista?

Leczenie urazów sportowych przez ortopedę zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego zbadania i zdiagnozowania urazu. W zależności od ciężkości i rodzaju dolegliwości ortopeda będzie mógł następnie zalecić właściwe postępowanie u pacjenta. Najczęściej stosuje się wtedy:

Wypoczynek

Odpoczynek jest podstawowym elementem leczenia większości urazów sportowych, ponieważ daje ciału czas na regenerację. 

Niskie temperatury

Lód i inne metody terapii zimnem są polecane bezpośrednio po pojawieniu się urazu w celu zmniejszenia obrzęku i bólu.

Fizjoterapia

Fizjoterapia daje bardzo dobre efekty po urazach, aby pomóc odzyskać siłę i zakres ruchu w dotkniętym dolegliwością obszarze. Obecnie można skorzystać z niej w wielu placówkach fizjoterapeutycznych. Warto też ćwiczyć w domu.

Leki

Leki, takie jak leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, mogą być również przepisywane w celu opanowania bólu i stanu zapalnego.

Iniekcje

Zastrzyki mogą być stosowane w leczeniu bólu po kontuzji sportowej oraz pomagają w regeneracji uszkodzonych tkanek. Rodzaj zastosowanych leków do iniekcji będzie zależeć od konkretnego urazu i lokalizacji bólu. Taka metoda stosowana jest między innymi w klinikagalena.pl, gdzie skorzystać można z kompleksowej diagnostyki ortopedycznej i nowoczesnych metod leczenia.

Najczęściej stosowane są:

  • Zastrzyki z kortykosteroidów – są to leki przeciwzapalne, które można wstrzykiwać bezpośrednio w dotknięty obszar, aby zmniejszyć pojawiający się w nim obrzęk i ból.
  • Iniekcje z osocza bogatopłytkowego (PRP) – jest to skoncentrowany roztwór własnych płytek krwi pacjenta, który zawiera cenne czynniki wzrostu. Może być stosowany do wspomagania gojenia i zmniejszania stanów zapalnych w różnych dolegliwościach, takich jak zapalenie ścięgien, skręcenie więzadeł i nadwyrężenia mięśni.
  • Zastrzyki z kwasu hialuronowego – są stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w innych dolegliwościach stawowych, które mogą wystąpić w wyniku urazów sportowych. Można je wstrzykiwać do stawy w celu poprawy smarowania stawu i zmniejszenia bólu.

Operacje

W cięższych przypadkach może być wymagana operacja uszkodzonej tkanki. Po operacji często zaleca się fizjoterapię, aby pomóc pacjentowi odzyskać siły i mobilność.

Redakcja zdrowietak.pl

Nasz zespół specjalistek piszących artykuły na temat zdrowia, urody, lifestyle'u i diety to entuzjastki mody, stylizacji i kulinariów. Dzielimy się nie tylko przepisami i pomysłami na modowe looki, ale także dostarczamy czytelnikom wartościowe treści dotyczące zdrowego stylu życia, pielęgnacji urody oraz zrównoważonego odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wspierać dzieci chore na raka
Soczewki kontaktowe
Jak dbać o oczy przy pracy przed komputerem – wskazówki i ćwiczenia

Jesteś zainteresowany reklamą?