Pomimo, że lekarz psychiatra to lekarz jak każdy inny, wciąż wiele osób obawia się wizyty u niego, a szkoda. Specjalista ten może być bowiem pomocny w wielu przypadkach. Warto więc poznać wskazania do odbycia konsultacji oraz dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze psychiatry.
Wskazania do odbycia wizyty u psychiatry
Istnieje sporo wskazań do odbycia wizyty u lekarza psychiatry. Zajmuje się on między innymi diagnozowaniem i leczeniem schizofrenii, depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości, jak również choroby afektywnej dwubiegunowej. Jeżeli więc doświadczamy pogorszenia nastroju, halucynacji, wahań nastroju bądź innego rodzaju trudności psychicznych, nie zwlekajmy z poszukiwaniem profesjonalnego wsparcia. Co ciekawe, współcześnie możemy korzystać zarówno z wizyt stacjonarnych, jak i z konsultacji online. Bez względu więc na to, jaką miejscowość zamieszkujemy, pomóc nam może nawet psychiatra Warszawa.
Gdzie poszukiwać dobrego psychiatry?
Każdy, kto decyduje się na odbycie konsultacji u specjalisty zdrowia psychicznego chciałby, aby przebiegła ona w komfortowych warunkach. Jak jednak znaleźć dobrego psychiatrę? Na pewno możemy rozpocząć od przejrzenia stron internetowych różnych specjalistów. Pomocne będą także opinie pacjentów. Największy wybór będziemy mieli oczywiście w dużych miastach. Jeśli zamieszkujemy stolicę, pomóc nam może psychiatra Warszawa. Warto poszukiwać lekarzy zarówno w gabinetach prywatnych, jak i w przychodniach działających w ramach NFZ. Do psychiatry nie jest nam potrzebne skierowanie.
Przebieg wizyty u psychiatry
Bez względu na to, czy pomaga nam psychiatra Warszawa, czy też specjalista pracujący w mniejszej miejscowości, wizyta u niego przebiega dość podobnie. Na początku, lekarz na pewno zapyta o powody udania się na wizytę. Warto zapisać sobie na kartce najważniejsze kwestie, które chce się poruszyć podczas wizyty. Wówczas będziemy spokojniejsi o jej przebieg. Spodziewajmy się tego, że lekarz będzie zadawał nam pytania i starajmy się udzielać na nie szczerych odpowiedzi. Na pewno padnie pytanie o myśli samobójcze, których w żadnym wypadku nie wolno zatajać przed specjalistą. Niekiedy, lekarz może zalecić nam wykonanie badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Po postawieniu diagnozy, może zostać nam zalecona farmakoterapia, a także psychoterapia. Aby móc się wyleczyć bądź trzymać chorobę w ryzach, należy stosować się do zaleceń lekarskich. W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja, której nie należy się obawiać.