W tradycyjnym ujęciu zdrowie traktowane jest jako brak choroby. Zdaniem WHO to jednak coś znacznie więcej, a mianowicie odczuwanie dobrostanu psychicznego, fizycznego i społecznego. Jak dbać o zdrowie w tych trzech wymiarach, przeczytasz poniżej.
Zobacz także: Najważniejsze zasady skutecznego odchudzania się
Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne to jednocześnie sprawny umysł (zdolność do logicznego myślenia) oraz odczuwanie emocji. Kiedy szwankuje, mogą pojawiać się lęk, depresja i nerwica.
Człowiek zdrowy psychicznie odczuwa zadowolenie i spokój. Bywają dni, w których pojawia się u niego smutek, ale jest to uczucie krótkotrwałe, nad którym potrafi zapanować. Zachowanie psychicznej higieny ma istotny wpływ także na zdrowie fizyczne i zdrowie społeczne. Ludzie, którzy mają problem z emocjami częściej zapadają na fizyczne schorzenia i mają problem z relacjami społecznymi.
W ramach dbania o zdrowie psychiczne należy pamiętać o właściwej regeneracji organizmu. Sen i odpowiednia dieta mają największy wpływ na jasność myślenia i odczuwane emocje. Warto też otwarcie mówić o swoich odczuciach i nie kumulować tych negatywnych. Kluczowe powinno być również unikanie sytuacji, które wywołują lęk, czy nadmierny stres.
Zdrowie fizyczne
Zdrowie fizyczne to sprawne, wolne od schorzeń ciało. Dla zdrowia fizycznego istotne są badania profilaktyczne. Dzięki regularnym badaniom lekarskim można uniknąć wielu groźnych chorób lub łatwo je wyleczyć.
Na zdrowie ciało mają także wpływ: ruch, dieta i odpoczynek. Aktywność fizyczna pomaga zachować odporność i kondycję. Dieta bogata w składniki odżywcze może w wielu wypadkach zastąpić leki. Będzie mieć też wpływ na stan narządów wewnętrznych i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Odpoczynek i regeneracja także są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zdrowie społeczne
Zdrowie społeczne do zdolność człowieka do nawiązywania i podtrzymywania relacji. Umiejętność utrzymywania poprawnych stosunków z innymi i zdolność do komunikacji są oznaką społecznego zdrowia.
Aby dbać o ten obszar, należy spotykać się z innymi i budować więź. Wbrew pozorom nie jest to łatwe i oczywiste dla wszystkich. Wielu ludzi ma naturę samotnika i stroni od towarzystwa innych. W zdrowiu społecznym nie chodzi jednak o to, by udzielać się towarzysko, ale o to, by w czasie kontaktu z drugim człowiekiem umieć nawiązać z nim rozmowę i skomunikować się na zadowalającym poziomie.
Zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne przenikają się nawzajem. Zwykle kłopoty w jednym z obszarów zdrowia skutkują kolejnymi w tych pozostałych. O dobre zdrowie trzeba dbać codziennie – lepiej zapobiegać chorobom niż później je leczyć. W razie kłopotów zaś należy szukać pomocy u specjalisty.