Wizyta u ginekologa często wiąże się ze stresem u pacjentek. Odpowiednie przygotowanie i świadomość jak przebiegnie wizyta w gabinecie ginekologicznym, może pomóc zmniejszyć napięcie. Zwłaszcza, że wizyt kontrolnych nie należy unikać – weryfikacja stanu kobiecego zdrowia raz do roku to istotny element profilaktyki prozdrowotnej.
Przygotowanie do wizyty u ginekologa nie jest skomplikowane. Najtrudniejszym elementem jest uspokojenie tremy, przełamanie oporów psychicznych.
Wybór ginekologa
Po pierwsze przygotowując się do wizyty należy wybrać dobrego specjalistę. Najlepsza metoda to wywiad wśród znajomych i posłuchanie poleceń koleżanek i bliskich kobiet. Opowiedzą Ci o sprawdzonych, kompetentnych lekarzach z dobrze wyposażonym w sprzęt gabinetem. Lub odwrotnie – odradzą tych ginekologów, u których wizyty nie wspominają dobrze.
Czy można iść do ginekologa w trakcie miesiączki?
Najlepszy moment cyklu na kontrolę u ginekologa to 10 dni od dnia zakończenia miesiączki. To „okienko” między menstruacją, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i owulacją. Również badanie piersi jest łatwiejsze dla lekarza i bardziej komfortowe dla pacjentki, gdy jest ona już po miesiączce.
Jednak mimo wszystko można odbyć wizytę u ginekologa w czasie menstruacji.
Nie można w tym czasie tylko pobrać wymazu do cytologii.
Czas miesiączki jest najlepszym czasem na wizytę w gabinecie ginekologicznym dla planowanego zakładania lub usuwania spirali domacicznej.
Czy można współżyć przed wizytą u ginekologa?
Aby badanie ginekologiczne było pewne i miarodajne, nie powinnaś współżyć 2-3 dni przed zaplanowaną wizytą w gabinecie, a zwłaszcza nie stosować dopochwowych środków antykoncepcyjnych, np. globulek.
Higiena przed wizytą u ginekologa
W dniu wizyty zadbaj o wypróżnienie. Po nim podmyj się. Nie szoruj krocza, nie iryguj pochwy, nie wypłukuj wydzieliny płynem intymnym. Absolutnie nie stosuj żadnych dezodorantów ani pudrów intymnych.
Ubranie na wizytę u ginekologa
Najbezpieczniej założyć sukienkę, spódnicę lub dłuższą tunikę. W gabinetach ginekologicznych najczęściej dostępne są fartuszki dla pacjentek.
Po wstępnym wywiadzie lekarz poprosi Cię o przejście do wydzielonej strefy lub łazienki i zdjęcie tam spodni lub rajstop i majtek. Następnie kładziesz się na fotel ginekologiczny, uprzednio podciągając sukienkę lub gabinetowy fartuszek. Dzięki ubraniu w czasie drogi z łazienki do fotela nie będziesz szła z odsłoniętym ciałem od pasa w dół.
Wywiad ginekologiczny
Przed kontrolą u ginekologa przygotuj się do rozmowy, którą lekarz przeprowadzi z Tobą przed badaniem.
Przypomnij sobie:
- kiedy miałaś pierwszą miesiączkę
- kiedy miałaś ostatnią miesiączkę
- ile dni am twój cykl miesiączkowy
- czy krwawienia są obfite, normalne, czy skąpe
- czy szczególnie doskwiera Ci zespół napięcia przedmiesiączkowego lub inne niepokojące objawy w trakcie cyklu
- jakie odczuwasz dolegliwości związane z menstruacją – czy występują silne bóle, wymioty, zawroty głowy
- jakich środków higienicznych używasz w związku z higieną intymną
- czy rozpoczęłaś życie płciowe i czy obecnie współżyjesz regularnie
- czy odczuwasz dolegliwości podczas współżycia
- czy stosujesz środki antykoncepcyjne – jakie
- czy chorujesz / ktoś z rodziny chorował na raka piersi lub szyjki macicy