
Terapia widzenia to forma rehabilitacji oczu, czyli narządu widzenia. Metoda została opracowana w stanach Zjednoczonych, a duża efektywność tego rodzaju treningu u słabo widzących dzieci i młodzieży sprawiła, że terapię zaszczepiono również na gruncie europejskim.
Przygotowanie planu terapii wzroku dziecka wymaga przeprowadzenia szeregu badań, które pozwolą określić nie tylko występujący w danym przypadku rodzaj zaburzenia, ale także ocenić elastyczność układu wzrokowego, a co za tym idzie przewidzieć, jakie rezultaty możemy uzyskać za pomocą terapii – wyjaśnia nasz rozmówca z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.
Elementy terapii wzroku
Metoda terapii wzroku łączy osiągnięcia okulistyki i optyki, ale także psychologii. Głównym elementem terapii są ćwiczenia, dobierane indywidualnie do rodzaju wady wzroku oraz możliwości pacjenta. Część ćwiczeń wykonuje się wspólnie ze specjalistą, inne należy wykonywać samodzielnie w domu.
Cele i efekty terapii widzenia
Najważniejsze rezultaty, jakie daje terapia widzenia, są nieosiągalne za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych. Ćwiczenia podnoszą sprawność mięśni zewnątrzgałkowych, usprawniają też zdolność akomodacji i poprawiają ustawienie oczu (eliminacja zeza).
Co ważne, znacznie rehabilitacja wzroku łagodzi, a z czasem w pełni eliminuje nieprzyjemne wrażenia odczuwane przez osobę słabo widzącą, również te związane z zaburzeniami koordynacji ruchowej, czy niezrozumiałej dla otoczenia „niezdarności”, które często bywają wynikiem właśnie zaburzeń widzenia. Osiągnięcie powyższych celów wpływa na komfort życia i ogólne samopoczucie, przez co ułatwia socjalizację.
Kto może skorzystać z terapii widzenia?
Najszybsze i najlepsze rezultaty terapii obserwuje się u dzieci, ponieważ narząd wzroku młodych ludzi jest jeszcze bardzo plastyczny. Jednak efektywny trening wzroku mogą stosować również dorośli. Za pomocą tej terapii możemy niwelować i usuwać zaburzenia ustawienia oczu, czyli zezy oraz prowadzić rehabilitację pourazową i powypadkową, kiedy zakłóceniu ulega praca mięśni zewnątrzgałkowych.